Освобождението заварва София с население от 11 694 жители. В пъстрата народностна картина на града статистиката на софийската община преброява и 757 цигани. По това време бъдещата столица е структурирана като характерно ориенталско селище, разделено на махали. Сред тях място намира и циганската махала, разположена отвъд Владайската река – извън границите на тогавашния град.
Описание на циганското население край София дава още Dick de Lonlay, посетил града през 1878 г., следвайки победоносния ход на руските войски:
“Циганите, които са доста в София, населяват покрайнините на София, главно квартала по пътя за Ниш. Покрай този квартал тече Владайската река, върху която е прехвърлен един от най-старите мостове и който някои смятат да датира от времето на римляните.”
Въпреки че мащабните трансформации, през които преминава София през следващите години, заличават напълно махленската структура на града, циганският квартал запазва не само местоположението си, но и своята обособеност. С изграждането на железопътната линия Белград-София-Константинопол и откриването на новата столична гара през 1888 г. махалата на софийските цигани се оказва сместена непосредствено между този важен железен път и булевард “Мария Луиза”, свързващ гарата с централната част на града.
Циганската махала, отбелязана на сравнителния План на София 1887-1912 на геометър Пищачев
Екзотиката на циганското поселение прави впечатление не само на гостите на града, но и на старософиянци, които рядко пропускат да споменат по няколко думи за него в своите спомени. Подробно и живописно описание на циганския квартал от края на 19 век ни е оставил Георги Каназирски – Верин. Ето какво разказва той:
“Когато чужденецът влизаше в Столицата, откъм гарата, която беше още нова, прясно боядисана, с малка градинка на площада и в нея малък бюфет и оркестър с физармоника, в дясно от градинката той виждаше голямо неравно поле, по което пасяха стада овце….
Кварталът, заснет в движение от преминаващ влак, около 1900-1910 г.
След години циганите бяха преместени на улица “Татарли” – централната улица в тяхната махала и квартал Коньовица.”
Из живота в махалата, пощенска картичка
Информация: Блог Стара София