Ъндърграунда на душата

Фотоизложба с лицата на “Строителни войски”

“С много усилия печелех доверието на момчетата, които снимах. Именно това доверие ми позволи да пресъздам тяхната ежедневна битка да съхранят човешкото в себе си въпреки нечовешките битови и работни условия. В целия цикъл е видна крещящата етническа дискриминация, която е в основата на комунистическите и посткомунистически строителни войски в България. Но най-силната движеща сила, която ме караше да се връщам отново с фотоапарат при тях, беше състраданието ми към тези момчета, чиято единствена вина бе къде и кога са се родили”, споделя фотографът Гаро Кешишян.

Изложбата “Строителни войски” на Гаро Кешишян повдига темата за трудовата повинност в България. 92 фотографии, заснети в периода 1983 – 1995 г., ще представят едно от най-значимите дългосрочни, документални изследвания в българската фотография.

Първоначално наричана “Трудова повинност”, през 1936 г. организацията е преименувана на “Трудови войски”, а след 1940 г. придобива напълно военизиран характер. От 1944 г. носи названието “Строителни войски”. Въпреки промените в наименованието, същността на структурата остава непроменена.

Тоталитарният режим, установен в България след Деветосептемврийския преврат през 1944 г., доразвива и идеологизира институцията на “Строителните войски”, като я поставя под пълния контрол на комунистическата партия и я използва за изграждането на мащабни национални обекти.

В този период трудоваците са предимно мъже от етническите малцинства, както и младежи, които властта определя като “неблагонадеждни” – криминално проявени и политически неудобни. През 2000 г. Главно управление на “Строителни войски” престава да съществува като институция за трудова повинност и след приватизация се трансформира в частна строителна компания.

Фотографиите с лицата на “Строителни войски” ще може да бъдат разгледани от 5 декември 2024 г. до 15 февруари 2025 г. в галерия “Синтезис”, в столицата.

Повече за фотографът и изложбата може да прочете ТУК

Сподели