Бас-бас

На 8-ми април в зала “България” Quarto Quartet представят “Циганка” на Равел

По случай Международния ден на ромите 8-ми април в зала “България”  от 19.00ч. ще се проведе концерт на камерен оркестър Quarto Квартет, с над 20 музиканти. Те представят „Астурия на Албенис, „Кармен-фантазия на Бизе-Сарасате, „Цигански напеви на Сарасате, „Унгарски танци на Брамс, „Румънски танци на Барток, „Циганка на Равел и „Чардаш, в изпълнение на Иван Пенчев (цигулка), Татяна Тодорова (виола) и Димитър Тенчев (виолончело), Светлана Станчева (втора цигулка), Деница Димитрова (арфа) – гост, диригент Константин Илиевски.

Цигански музикални шедьоври са най-експресивните, популярни и харесвани произведения. Ромската музика оказва дълбоко влияние върху класическите композиции, като добавя ритмична свобода, експресивни мелодии и виртуозност. Композитори като Франц Лист, Йоханес Брамс, Пабло де Сарасате и Морис Равел често черпят вдъхновение от циганските ритми, мелодии и виртуозни изпълнителски техники. Композиторите използват характерни елементи от ромската традиция в своите произведения, особено през романтизма и импресионизма. Ромското влияние присъства в много произведения от международно известни композитори като Франц-Йозеф Хайдн, Лудвиг ван Бетовен, Франц Шуберт, Йоханес Брамс и Антонин Дворжак,  но има липса на справедливост за патента на циганския принос в композициите, които не биха съществували така, както ги познаваме днес.

За да докаже такова влияние, един велик диригент, унгарецът Иван Фишер е записал съвременни версии на произведения на Брамс, Лист и Дворжак с намерението да пресъздаде тяхното вдъхновение, харизма и комуникативна сила, за да подчертае влиянието на великите цигански музиканти от онова време.

Страстен любител на циганската култура, покойният цигулар и диригент, Йехуди Менухинвинаги е твърдял, че се учи от лиризма, естествеността и свежестта на циганските музиканти, за да изпълнява все по-добре творби на Брамс, Дворжак и Яначек, Брух, Дебюси, Равел и най-вече, в испанската музика на Албенис, Турина и Де Фая, където без типичното циганско пеене на фламенко, по-голямата част от великите музикални шедьоври нямаше да съществуват.

 

Сподели