Един професор по икономика заявил, че никога преди не е късал студент, но наскоро скъсал един цял поток. Те настоявали, че социализмът работи и ако бъде приложен никой няма да бъде беден, както и никой няма да бъде богат и всички ще са равви.
Професорът казал: “Добре, ще направим един социалистически експеримент. Всички ще получат усреднени оценки – средно аритметично от сбора на всички ви, така че никой няма да бъде скъсан, но и никой няма да бъде отличник.
След първия изпит оценките били изравнени и всички получили петици. Студентите, които учили съвестно били разочаровани, а тези, които не учили били щастливи. Когато наближил вторият изпит, студентите, които учили малко този път учили още по-малко, а тези, които преди учили съвестно решили, че сега това няма особен смисъл и те учили по-малко.
На втория изпит всички получили четворки! Никой не бил щастлив.
След третия изпит всички получили тройки.
Докато се провеждали изпитите, оценките никога повече не се покачили, защото караниците и обвиненията довели до омраза и никой не искал да учи заради другите.
За тяхна изненада на следващия изпит ВСИЧКИ БИЛИ СКЪСАНИ. Тогава професорът им обяснил, че социализмът се проваля, защото когато наградата е голяма и усилието за постигането й е голямо, а някой друг разполага с нея и има единствените привилегии да разполага с нея, както си поиска и докогато си иска, то трябва да се запитаме, доколко това е награда, която наистина може да получим и тя да бъде единствено наша, собствена. В случая тази награда бе отнета и никой не желае да опита, за да я получи. Толкова е просто.
Петте извода от този експеримент:
- Не можеш със закон да направиш бедния богат, без да направиш богатия – беден.
- Ако някой получава без да се труди, друг трябва да се труди без да получава.
- Правителството не може да даде нещо на някого, без преди това да го вземе от някой друг.
- Не можеш да увеличиш богатството, разделяйки го.
- Когато половината от хората стигнат до идеята, че не е нужно да се трудят, защото другата половина ще се погрижи за тях, и когато другата половина стигне до идеята, че не искат да се трудят, защото друг ще се ползва от плода на труда им, това е началото на гибелта на нацията.
Снимки, текст: Интернет