Новини

40% от младите в България са жертва на конспиративната пропаганда

България остава една от най-уязвимите държави членки на НАТО и ЕС към руската дезинформация, като посланията, разпространявани от Кремъл, доминират както в традиционните медии, така и в социалните платформи. Пропагандата от  Кремъл и про-руски, местни организации и лица експлоатират политическата нестабилност около изборните, популистка реторика и конспиративни теории, за да манипулират общественото мнение, като се възползват от липсата на опит и слабия капацитет на институциите за гражданска сигурност да защитават свободата на словото и националното информационно пространство.

Това отчитат от Центъра за изследване на демокрацията. ЦИД се позовава на Национално представително проучване, проведено онлайн през януари 2025 г. сред младите българи на възраст 16-25 години.

Посочва се, че Кремъл и проруски, местни организации и лица експлоатират политическата нестабилност около изборните, популистка реторика и конспиративни теории, за да манипулират общественото мнение, като се възползват от липсата на опит и слабия капацитет на институциите за гражданска сигурност да защитават свободата на словото и националното информационно пространство.

Продължаващата война в Украйна засилила тези целенасочени действия на Москва, която използва дезинформация, за да представя Запада като слаб и изменчив.

Между 40% и 52% от анкетираните са съгласни с дезинформационните твърдения относно войната на Русия в Украйна, членството на България в НАТО и ЕС и идеята, че българското правителство обслужва чужди интереси.

От ЦИД отчитат, че на фона на ниската осведоменост за международните конфликти и вълната от кремълска дезинформация, представяща ЕС като слаб, все пак цели 62% от младите българи изразяват готовност да защитят страната си с военни средства, ако тя бъде нападната.

Проучването подчертава няколко критични предизвикателства: ниската медийна грамотност, силно завладяната медийна среда и ограничените умения за критично мислене правят младите българи уязвими за пропаганда и операции за чуждестранно влияние.

Посочва се, че понеже Русия непрекъснато засилва хибридния си натиск, разпространението на дезинформация в България не само оказва влияние върху демократичната стабилност, но и отслабва доверието в НАТО, ЕС и западните съюзи. Преодоляването на тези уязвимости е от съществено значение за опазването на информационното пространство на България от външни манипулации.

 

 

 

Сподели