Редно е да посрещнем Новата година с надежда
за по-добри дни и да изпратим старата с най-добрите чувства и емоции, които ни е оставила
Най-атрактивната и впечатляваща инициатива тази година, по повод 8-ми април Международния ден на ромите бе направената от Дико Йорданов -фотосесия на момичета с ромското знаме .
Без да правя класация или да проявявам субективизъм,
тъй като нещата са несъпоставими ще посоча имената и продукта на тези, които впечатлиха през годината:
Започвам с един от малкото доказани корифеи на словото и знанието – това е Савчо Савчев, той ни зарадва с новата си книга „Арии. Веди. Санкхя и Йога”.
За книгата си, авторът казва: „Върху този преводен сборник от студии и статии работих повече от десетилетие. Началото на интереса ми към темата Индия е съвсем разбираема, но моето откритие към самата тема беше повече от шокиращо, в най-добрия смисъл на думата. В него a priori инстинктивно бяха каптирани огромни подводни духовни течения на цял народ, породили у мен мощен интерес към историята и изключително богатата култура, която, за истинско щастие, буквално ме отвлече от дребнотемието, мисловната сухота и особено грубата балканска, а и българска, практичност в днешните време”.
„И ангелите плачат”
новата стихосбирка на поета Христо Христов бе представена на 15 декември в Столична библиотека.
Моноспектакъла „Цигански колела”
Най-посещаваното театрално представление от роми тази година бе моноспектакъла „Цигански колела”. И не само, защото колелата са цигански, и не само, затова че песните са ромски, а и затова че слонът е индийски, дали голям или малък, той оставя питанката къде, къде го заровихме?! Образът на главната героиня е построен специално за актрисата Наталия Цекова, автор Здрава Каменова, режисьор Калин Ангелов.
Ромско театрално студио „Суно”
Цели два спектакъла от Ромско театрално студио „Суно” – Монтана. Режисьорът Хари Белов и неговите млади актьори се превъплътиха в „Птицата на циганското щастие” и „Хитър Петър”, с които бяха отличени и получиха награди от театрални фестивали.
И тази година авторската пиеса на Валери Леков „Една нощ в бърлогата” бе играна на няколко сцени с благотворителна цел.
Концерта "Етно джаз симфони"
"Етно джаз симфони" – един провокативен и запомнящ се концерт на не по-малко атрактивния композитор Минко Ламбов – създател на Шака Зулу оркестра. Музикалният проект е на Софийската филхармония и Шака Зулу оркестра със специалното участие на Теодосий Спасов, хор "Космически гласове", дирегент Кирил Ламбов. На концерта се представи и дебютния албум на оркестъра с всички авторски пиеси.Музиката е съчетание от български фолклор, преплетена с джаз, фънк, както и с музиката на различни етноси - индийски,арменски, ромски и др.
Страстите на Ноември
Купон, танци, ритъм и много настроение – това са „Страстите на Ноември” – един очакван концерт на РомаНено проджект. „Страстите на Ноември” ни пренасят в магнетичната и предизвикателна атмосфера на симбиозата от колоритен фолклор в съчетание със свободни музикални импровизации, събрали цялата любов и тъга на света. Едно запомнящо се шоу на живо, за ценители и за любители! Една красота, която можеш да почувстваш чрез музиката, защото през ноември вали джаз и се сипе страст!
Още два концерта от Рома Верситас,
единият, от които благотворителен. Подобни изяви са винаги добри, тъй като това е една възможност за студентите от ромски произход, от музикалните специалности и сценични изкуства да се изявят.
В този ред от музикални събития причислявам и соловите концертите на студенти от Националната музикална академия в специалностите: „Акордеон” – Кирил Петров и „Пиано” – Жана Демирева.
Най-атрактивната и впечатляваща инициатива тази година,
по повод 8-ми април Международния ден на ромите бе направената от Дико Йорданов -фотосесия на момичета с ромското знаме .
Моноспектакъла „Цигански колела”
Завършвам с решителността и волята на всички, които взеха участие при създаване на пилотното ТВ предаване „Шарен кон”, за което очаквам отговори от националните медии. Предаването може да видите в сайта, то е разположено по части във всички рубрики на челна позиция. Вероятно има събития от културния афиш на ромите, които съм пропуснала да отбележа, някои, защото не са ми известни, а други, защото някъде ми се губи качество, естетика и разни други неща.По-важно е, че тези събития сами по себе си са добро. Предоставили са ни удоволствие и така необходимото чувство на гордост, на увереност, полезност, кауза.